acil destek     hızlı sipariş  telefon  sss
   mail  sipariş
    ANASAYFA   HAKKIMIZDA   ÇÖZüMLER   TASARIMLAR   DESTEK   İLETİŞİM    
 
Web Dünyasına Adımınızı Atın
Web Start paketimiz internete giriş yapmak isteyen Kobiler ve işletmeler için hazırladığımız eksiksiz bir web tasarım paketidir. Standart bir web tasarımdan beklenilen tüm özellikler mevcuttur...
Kobiler ve Elektronik ticaret
"En temel manada e-ticareti ürün veya hizmetlerin kurumlar arası veya kurumla tüketici arasında elektronik bir ortam vasıtasıyla tanıtılarak ve direk-dolaylı yoldan ulaştırılması olarak tanımlayabiliriz."

Bir GSM operatörünün kampanyalarını sms yoluyla kullanıcılarına iletmesi ve bu sms in "evet" olarak cevaplanmasıyla bir ürünün satın alınması (B2C-Business to Customer veya Consumer) e-ticaret uygulamasına verilecek iyi bir örnektir.

"Günümüzde pek çok platformdan e-ticaret uygulaması yapılmaktadır, tv kanallarıyla, telefon, fax, elektronik ödeme sistemleri, İnternet, WAP vs..."

 
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz >>>

Çok geniş kapsamlı bir konu olan e-ticaret için bir çok tanım yapılabilir. En temel manada ise e-ticaret i ürün veya hizmetlerin kurumlar arası veya kurumla tüketici arasında elektronik bir ortam vasıtasıyla tanıtılarak ve direk-dolaylı yoldan ulaştırılması olarak tanımlayabiliriz.

Günümüzde pek çok platformdan e-ticaret uygulamaları yapılmaktadır, tv kanalları, telefon, fax, elektronik ödeme sistemleri, İnternet, WAP vs...

Örneğin bir GSM operatörünün kampanyalarını sms yoluyla kullanıcılarına iletmesi ve bu sms in "evet" olarak cevaplanmasıyla bir ürünün satın alınması (B2C-Business to Customer veya Consumer) e-ticaret uygulamasına verilecek iyi bir örnektir. Burada hizmet üreticiden direk kullanıcıya tanıtılmış, ödeme elektronik ortamda tahsil edilerek hizmet direk olarak tüketiciye ulaştırılmıştır.

Yukarıdaki örnekten anlaşılabileceği gibi e-ticaret ten gerektiği gibi faydalanabilmek için; satış sürecinde insan faktörüne gerek duyulmadan direk hedef kitlesine ulaştırılabilen, tahsilatı elektronik olarak gerçekleştirilebilen ürün veya hizmetlerin varolması çok önemlidir. O yüzden örneğimiz "direk e-ticaret " uygulamasına da verilebilecek güzel bir örnektir.

Elektronik ticareti yapısı itibariyle ikiye ayırabiliriz:

-Direk e-ticaret
-Dolaylı e-ticaret

Direk e-ticaret te ürün veya hizmetler geleneksel ticaret unsurları kullanmaya gerek duyulmadan tüketiciye ulaştırılacak nitelikte olmalıdır. Yukarıdaki örnek haricinde internetten ücretli indirebilen bir program, bir eğitim cd si, hosting hizmeti satın alınması, ücretli online ilanlar, ücretli e-learning hizmetleri, asenkron uzaktan eğitim uygulamaları, ücretli destek hizmetleri vs. gibi örnekler verilebilir. Bütün bu ürünler herhangi bir coğrafi sınırlama olmaksızın satın alınabilirler.

Dolaylı e-ticaret ise geleneksel ticari unsurlarında kullanılmak zorunda kalındığı e-ticaret uygulamalarıdır. Bedel elektronik olarak tahsil edilir ancak ürün veya hizmet daha sonra üretilir veya teslim edilir. Standart bir e-ticaret sitesinden bir ürünün seçilerek ödemesinin yapılması ve kargoyla teslim alınmasını buna örnek verebiliriz.

Elektronik ticaret taraflarına göre de sınıflandırılabilir. Örneğin:

-Firmadan Tüketiciye e-ticaret (Business to Consumer, B2C)
-Firmalar arası e-ticaret (Business to Business, B2B)
-Müşteriden Müşteriye e-ticaret (Customer to Customer, C2C)
-Kişiden Kişiye e-ticaret (People to People, P2P )
-Firmadan Kamu Kuruluşuna e-ticaret (Business-to-government, B2G)
-Kamudan Halka e-ticaret (Goverment-to-Citizen, G2C)
-Kamudan İşletmeye e-ticaret (Government-to-Business, G2B)
-Devletten Devlete e-ticaret (Government-to-Government, G2G)

E-ticaret yapısal ve taraflarına göre olsun tüm kategorilerde katlanarak büyümektedir. 1997 de 7 milyar $ olan B2B e-ticaret kapasitesi 2002 yılnda 338 milyar $ a kadar yükselmiştir.( Banka ve Ekonomi Yorumları Dergisi, Sayı :3, Mart 2000 )

Yakın bir gelecekte e-ticaret kapasitesinin geleneksel ticarete yaklaşacağı hatta geçebileceği ihtimalini hemen herkezin farkında olması, konuya ilgisi yeni uyanmaya başlayan kişilerde hemen birşeyler yapma isteği uyandırmaktadır. Özellikle büyük rekabetin yaşandığı sektörlerde faaliyet gösteren kurumlar, kısa bir araştırmanın ardından yıllardır yatırım yapmadıkları e-ticaret e basit bir site hazırlatarak başlamakta ve oldukça zayıf bir geri dönüş karşısında hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Elbette elektronik ticaretin bir KOBİ açısından hayati önemi tartışılmaz, küçük bir işletme basit bir web sitesiyle dahi önceden hayal edemeyeceği kadar uzaktaki bir tüketiciye ulaşabilir. Bu ona büyük reklam bütçelerine sahip dev kurumlarla neredeyse eşit rekabet şansını da sunabilir. Tanıtım maliyetlerinin düşmesi, pazara giriş engellerinin azalması, hedef tüketici kitlesine erişimin kolaylaştırması gibi etkenler hemen her KOBİ ye büyüme şansı doğurmaktadır. Tabii doğru bir başlangıç yapması kaydıyla.

Günümüzde bir web sitesinin maliyeti hemen her KOBİ nin karşılayabileceği seviyeye inmiştir. Ancak bu dönüşüm her sektörde basit bir web tasarımla e-ticaret yapmaya çalışan onbinlerce firmanın varolmasını da beraberinde getirmiştir.

Bu rekabet koşullarında ise herhangi bir ürün almak isteyen kullanıcı, kredi kartı bilgilerini vermek için binlerce site arasından en güvenilir bulduğu siteyi seçecektir. Bu güvenilirliği sağlamanın yolu da e-ticaret e basit bir adım atmak olarak değil, profesyonel bir yatırım gözüyle bakmaktan geçmektedir.

Elbette konuya vakıf olmayan bir işletmenin hemen büyük yatırımlar yapması beklenemez. Ancak başlangıç için de yine profesyonel bir firmanın danışmanlığında hareket etmeleri gereklidir. Bir kurumsal var olma sitesinin ziyaretçisi gözünde bıraktığı ilk izlenim, kurumun e-ticaret konusunda ilerki yıllardaki yatırımlarını ve başarısını doğrudan etkileyecektir.

E-ticaret e doğru başlangıç kurumun vizyonunun bir göstergesi ve onu başarıya götüren anahtardır.

E-ticaret çalışmalarımız hakkında ayrıntılı bilgi için bizle irtibata geçebilirsiniz...>>>

 
Asilnet le web e ilk adım...Bu kampanyamızla web dünyasına ilk adımınızı atın. Hesaplı ve eksiksiz paketimiz hosting, domain, tasarım ve metin çalışmalarını içermektedir >>>
Web sitenizin bakımı ve güncellemesiyle ilgilenemiyor musunuz?
Asilnet te web tasarımınız tamamlandıktan sonra dilerseniz sitenizin idaresini bize bırakabilirsiniz! devamı >>>
Asilnet web management yöntemi tamamen kobi ve kurumlara özeldir.Görüşmelerimiz sonucunda belirlenen sektörel beklentiler çerçevesinde periyodik olarak web sitenize içerik girilerek bakımı yapılır.Bu sistemle sitenizi yayınlamak için ek personele gerek duymazsınız >>>
Dilediğiniz özelliklerde hosting imkanı >>>
İstediğiniz özelliklerde sunucular>>>
copyright © Asilnet 2009
Her Hakkı Saklıdır. Ayrıca telif hakları ve kullanım koşullarını lütfen okuyunuz.

kullanım koşulları   yasal haklar
mail sipariş sss telefon
anasayfa hakkımızda çözümler tasarımlar destek iletişim