acil destek     hızlı sipariş  telefon  sss
   mail  sipariş
    ANASAYFA   HAKKIMIZDA   ÇÖZüMLER   TASARIMLAR   DESTEK   İLETİŞİM    
 
Web Dünyasına Adımınızı Atın
Web Start paketimiz internete giriş yapmak isteyen Kobiler ve işletmeler için hazırladığımız eksiksiz bir web tasarım paketidir. Standart bir web tasarımdan beklenilen tüm özellikler mevcuttur...
Kurumsal Kimlik ve Web Tasarım

"Amblem ve logo tasarımı kurumsal kimliğin temellerini oluşturur. Bazen bir logo tasarımı ile sizi yeni tanımış bir müşterinize sayfalar dolusu yazıyı tek sembolle anlatabilme şansınız vardır."

Tabii bir logo firmanın ürünlerinin veya hizmetlerinin kalitesini arttırmayacaktır.. Önemli olan nokta, aynı kalitede ürün veya hizmet üreten iki firmadan kurumsal kimlik çalışmasıyla kendini ifade edebilmiş firmanın her zaman bir adım önde olacağıdır.

"Kurumsal kimliği sembolize eden logolar firmanın hedef kitlesine ulaşması ve akılda kalmasının birinci basamağıdır."
 
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz >>>

Amblem ve logo tasarımı kurumsal kimliğin temellerini oluşturur. Bazen bir logo tasarımı ile sizi yeni tanımış müşterilerinize sayfalar dolusu yazıyı tek sembolle anlatabilme şansınız vardır. Çoğu şirketin dünya üzerinde tanımasında yani markalaşmasında kullandığı amblem ve logonun rolü büyüktür.

Tabii burada kast edilen logonun bir firmanın ürünlerinin veya hizmetlerinin kalitesini arttırdığı değildir. Önemli olan nokta, aynı kalitede ürün veya hizmet üreten iki firmadan kurumsal kimlik çalışmasıyla kendini ifade edebilmiş firmanın her zaman bir adım önde olacağıdır. Kurumsal kimliği sembolize eden logolar firmanın hedef kitlesine ulaşması ve akılda kalmasının birinci basamağıdır. Tabii kurumsal kimlik ve logo firmayı gerçekten yansıtabiliyorsa...

Bir grup deneğe iki kapalı kalem kutusundan birisini seçmelerini ve içinde bulunan hediyeye sahip olabileceklerini söylediğimizi varsayalım. Ahşap ve gösterişli olan kutunun içine bir kurşun kalem, karton ve basit görünümlü kutunun içinden ise zarif bir dolmakalem yerleştirelim. Beklenildiği gibi pek azı dışında denekler gösterişli olan kutuyu seçecekler çoğunluk hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Diğer taraftan karton kutuyu seçen azınlığın içinde kullanmadığı için dolmakalemi kurşun kalemle değişmek isteyenler dahi çıkacaktır, zira bir ürünün değeri kişinin ona olan ihtiyacı dahilinde değerlendirilecektir. Sonuç hediye verilmesine rağmen mutsuz edilmiş bir denekler topluluğu olacaktır.

İşte kurumsal kimlik buna benzetilebilir, potansiyel müşterinizin kurumunuzdan beklentilerini sembolize ederken bu beklentiyle birebir örtüşmesi şarttır. Genç bir hedef kitlesi olan ve orta kalite, hesaplı ürün veya hizmetler üreten bir kurumun kendini çizgi üstü kalitede lanse etmesi sadece müşterilerini hayal kırıklığına uğratmakla kalmayacak, bunun dışında kendisini asıl hedef kitlesine ulaşamama gibi bir sorunla başbaşa bırakacaktır. Oysaki sözü edilen hedef kitle daha geniş ve firmanın asıl ulaşması gereken kitledir.

kurumsal kimlik çalışmasında kullanılan grafik ögeler ve bunların kullanım tarzı sadece firmaların fiziksel ve görsel özelliklerini değil, aynı zamanda kurum kültürü ve felsefesini de yansıtmalıdır.

WAALY OLINS’e göre kurumsal kimlik bir kurumun üç özelliğini açıkça ortaya koyabilmelidir:

Kim olduğunu, ne yaptığını ve nasıl yaptığını...

Bu üç özelliği temsil etmeyen bir kurumsal kimlik çalışması (ortaya çıkan görseller, logo ve amblemler ne kadar şık ve etkileyici olularsa olsunlar) başarısızlığa mahkumdur. Elbette kurumsal kimlik çalışması sadece logo ve amblemden meydana gelmemektedir. Anahtar sözcükler, konsept ve sloganlar gibi kurumun hedef aldığı iç ve dış kitleye kurumun kültürü ve felsefesini özetleyen bir çok ögenin birleşimidir.

Web tasarımında kurumsal kimlik çalışması ise bir kobi veya işletme açısından hayati öneme sahiptir. Web üzerinde henüz firmanın adını dahi duymamış oldukça geniş bir hedef kitlesine firmayı olabildiğince çabuk tanıtmaları gerekmektedir. Bir bannerı tıklayarak veya tesadüfen sitenizi ziyaret edip ayrılan bir kullanıcının aklında bir slogan, bir logo ve web tasarımın genel görünümüyle yer etmeniz gerekmektedir.

Fason çalışan bir plastik enjeksiyon firması düşünelim. Bu firmanın ürün kalitesini öne çıkarma gibi bir çalışma yapması gereksizdir, zira burada ürünün kalitesini belirleyen müşteri olacaktır, tercihini hesaplı bir üründen yana da koyabilir. Bu firmanın web tasarımda farklı ürün yelpazelerini üretebilen, hızlı, çözüm odaklı dinamik bir firma olarak lanse edilmesi ve makina parkının çeşitliliğini öne çıkarması çok daha doğrudur.

Yaz sezonu için tek kullanımlık ucuz plastik terlik ürettirmek isteyen bir işletme, plastik enjeksiyon atelyesi araştırması yaparken anahtar kelimeleri arasında "kaliteli" değil, "ucuz" veya "hızlı" bulunacaktır. kurumsal kimlik çalışması doğru yapılmış ise bu kullanıcı sözü edilen firmaya mutlaka ulaşacaktır. Web tasarımı da kurumsal kimlik çalışmasına uygun olarak yapıldıysa akılda kalıcı olacağınına emin olabilirsiniz.

Web tasarım için bir kurumsal kimlik çalışmasının basamaklarını:

- kurumsal kimlik analizinin yapılması
- metin yazarlarınca hedef kitleye yönelik konseptin ve sloganların oluşturulması
- web tasarımın ana şablonunun oluşturulması
- profesyonel fotoğraf çekimleri yapılarak gerekli unsurların öne çıkarılması
- tüm çalışmaların grafikerlerce yorumlanarak görsel tasarımın oluşturulması
- metin yazımlarının tamamlanması
- sektörel anahtar kelime çalışmaları, arama motoru optimizasyonu
- tashih ve düzeltmelerin yapılması
- onay sonrası test aşaması
olarak sıralayabiliriz.

Bütün bu çalışmaların amacı doğru ürün veya hizmet üreticisiyle hedef kitlesi olan doğru tüketiciyi bir araya getiren köprüyü oluşturmaktır. Tabii başarı ancak kobinin taahüt ettiği hizmetleri ne derece gerçekleştirdiğiyle orantılı olacaktır...

Asilnet

kurumsal kimlik çalışmalarımız hakkında ayrıntılı bilgi için bizle irtibata geçebilirsiniz...>>>

 
Asilnet le web e ilk adım...Bu kampanyamızla web dünyasına ilk adımınızı atın. Hesaplı ve eksiksiz paketimiz hosting, domain, tasarım ve metin çalışmalarını içermektedir >>>
Web sitenizin bakımı ve güncellemesiyle ilgilenemiyor musunuz?
Asilnet te web tasarımınız tamamlandıktan sonra dilerseniz sitenizin idaresini bize bırakabilirsiniz! devamı >>>
Asilnet web management yöntemi tamamen kobi ve kurumlara özeldir.Görüşmelerimiz sonucunda belirlenen sektörel beklentiler çerçevesinde periyodik olarak web sitenize içerik girilerek bakımı yapılır.Bu sistemle sitenizi yayınlamak için ek personele gerek duymazsınız >>>
Dilediğiniz özelliklerde hosting imkanı >>>
İstediğiniz özelliklerde sunucular>>>
copyright © Asilnet 2009
Her Hakkı Saklıdır. Ayrıca telif hakları ve kullanım koşullarını lütfen okuyunuz.

kullanım koşulları   yasal haklar
mail sipariş sss telefon
anasayfa hakkımızda çözümler tasarımlar destek iletişim