acil destek     hızlı sipariş  telefon  sss
   mail  sipariş
    ANASAYFA   HAKKIMIZDA   ÇÖZüMLER   TASARIMLAR   DESTEK   İLETİŞİM    

Görselleri Düzenleyin
Sitenizdeki görselleri ve fotoğrafları siz de düzenlebilirsiniz...

Web tasarımınızdaki görsellere küçük düzenlemeler yapın, siteniz basit logolar ve bannerlar oluşturun!

Web’de Kullanılacak Fotoğrafların Özellikleri

Photoshopta temel imaj düzenleme komutları

1. Web tasarımda kullanacağınız imajların renk modu RGB olmalıdır.
RGB yapmak için: Menü çubuğundan Image-->Mode-->RGB komutu verilir.
2. Çözünürlük olarak maximum 72 dpi olmalıdır.
Bunun için Menüden Image-->Image Size-->Resolution-->72 yapılır.
3. Web’de kullanılan fotoğrafın boyutların Menü’den Image-->Image Size işlemi ile değiştirebilirsiniz. ( Fotoğraflar gerçek boyutlarından daha fazla büyütülmemelidir. Photoshop piksel tabanlı olduğundan imajda bozulmalar meydana gelir )
4. Web tasarımda kullanılacak resimlerin uzantıları .jpeg, .gif veya .png olmalıdır.


Photoshop’ta yeni bir resim açmak

File=>Open komutu verildiğinde açılan pencereden düzeltilmek istenilen imaj seçilir ve open butonu tıklanır.Fotoğrafa yaklaşmak için Ctrl (+) + fotoğraftan uzaklaşmak için Ctrl (+) – komutu verilir.

Çalışma alanından büyük bir resimde çalışırken resmi hareket ettirmek için:

Space tuşuna basılarak resim mouse ile taşınır veya
Toolsbar’dan  21. araç seçilerek mouse ile taşıma işlemi yapılır

Fotoğraf boyutlandırma

Toolsbar dan 5 nolu crop aracı alınır ve fotoğrafta istenilmeyen kısım dışarıda kalacak şekilde bir seçim yapılır. İstenilirse kenarlarından tutularak seçim büyütülüp küçültülebilir yada taşınabilir. Seçim işleminden sonra Enter a basılarak işlem tamamlanır.

Ölçülü bir şekilde kesim yapılmak isteniliyorsa options barda Width ve Height kısımlarına yükseklik ve genişlik belirtilerek seçim yapılabilir.

Eğer web tasarımınızdaki bir resmi başka bir resim ile değiştirecekseniz, önce ilk resmi photoshopta açıp, yine crop aracı seçiliyken menü çubuğundaki front image butonu tıklayınız. Daha sonra yeni resim açarak crop aracıyla fotoğrafı kırpınız. Web tasarımlar div veya table yapısıyla bölümlere ayrılmıştır, eğer değiştirdiğiniz fotoğrafların boyutları birbirinden farklı ise, web tasarımınızda kaymalar meydana gelicektir. Photoshop tecrübeniz yoksa crop aracını front image butonu yardımıyla kullanmanız tavsiye edilir.

Renk-Parlaklık ayarları

Photoshopda web tasarımınızda kullanacağınız fotoğrafların parlaklık ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bunun için menü çubuğundan >image>adjustment>levels ı tıklayınız. Açılan pencerede bulunan üçgen ayar düğmelerini sağa veya sola doğru kaydırarak fotoğrafınızdaki ışık değerlerini değiştirebilirsiniz.
Diğer bir alternatif olarak yine adjustment altında bulunan brightness/contrast ı tıklayarak açılan penceredeki ayar düğmeleriyle fotoğrafınızdaki ışık-kontras değerlerini düzenleyebilirsiniz.Yazı yazma

Photoshopta yazı yazma işlemleri toolsbar daki 16 nolu text aracı ile yapılır.Text aracını tıkladığınızda menü çubuğunda bir çok seçenek karşınıza çıkacaktır, buradan yazınızın fontunu, büyüklüğünü, ortalı, sağa veya sola yanaşık olacağını belirleyebilirsiniz. Rengini ise toolsbar daki 24. araç sayesinde belirleyebilirsiniz.

Renk seçim aracına tıkladığınız zaman karşınıza çıkacak olan renk paleti üzerinde seçim yaparak veya rengin rgb değerlerini girerek seçim yapabildiğiniz gibi, mouse cursorunu renk paleti dışına taşıyarak çıkan damlalıkla ekranda gördüğünüz herhangi bir rengi seçebilirsiniz. Yazıyı yazdıktan sonra renk değiştirecekseniz önce yazdığınız yazıyı tekrar seçili hale getirmeniz gerekmektedir.

Basit Bir Logo Yapın!
Menü çubuğu>new butonunu klikleyerek açılan pencereden ebatları girerek web tasarımda kullanacağınız logo ebatlarını girerek yeni döküman oluşturun. Daha sonra yukarıda bahsedilen şekilde yazı aracını seçiniz. Her kelimeyi yazdıktan sonra yazı aracından çıkarak (başka bir araç seçerek) kelimeleri ayrı katmanlara yazınız. Tekrar yazı aracıyla ilk kelimeyi klikleyerek seçili hale getiriniz. Window menüsünden styles i klikleyerek aktif hale getiriniz. Sırayla her kelimeyi seçerek açılan Style menüsünden çeşitli hazır efektler uygulayarak değişik ve orjinal yazılar yazabilir, hatta basit logolar ve bannerlar dahi oluşturabilirsiniz! (soldan sağa aşamaları görebilirsiniz)
 
Dikkat: Lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyunuz

Bu sayfa bir Photoshop kullanım klavuzu değildir, konu hakkında detaylı bilgisi olmayan müşterilerimizin web tasarımlarında acil bir görsel düzenleme yapma ihtiyaçlarını karşılama amacıyla hazırlanmıştır. Bu sayfada kullanıcıların web tasarım, grafik bilgisi olmadığı ama etkin bir bilgisayar ve internet kullanıcısı olduğu varsayılmıştır. Web tasarımınızdaki görsel içerikleri değiştirmek web sayfalarında ciddi bozulmalara yol açabilir. Lütfen herhangi bir değişiklik yapmadan önce sayfanın yedeğini kaydedin ve FTP ile hostinginize göndermeden önce bilgisayarınızda test edin. Herhangi bir görsel ögeyi değiştirdiğinizde mutlaka eski imajla bire bir aynı boyutta olması gerektiğini unutmayınız. Herhangi bir sorunda Asilnet sadece dosyanızın alınan en son yedeğini vermekle yükümlüdür.

 
 
Asilnet le web e ilk adım...Bu kampanyamızla web dünyasına ilk adımınızı atın. Hesaplı ve eksiksiz paketimiz hosting, domain, tasarım ve metin çalışmalarını içermektedir >>>
Web sitenizin bakımı ve güncellemesiyle ilgilenemiyor musunuz?
Asilnet te web tasarımınız tamamlandıktan sonra dilerseniz sitenizin idaresini bize bırakabilirsiniz! devamı >>>
Asilnet web management yöntemi tamamen kobi ve kurumlara özeldir.Görüşmelerimiz sonucunda belirlenen sektörel beklentiler çerçevesinde periyodik olarak web sitenize içerik girilerek bakımı yapılır.Bu sistemle sitenizi yayınlamak için ek personele gerek duymazsınız >>>
Dilediğiniz özelliklerde hosting imkanı >>>
İstediğiniz özelliklerde sunucular>>>
copyright © Asilnet 2009
Her Hakkı Saklıdır. Ayrıca telif hakları ve kullanım koşullarını lütfen okuyunuz.

kullanım koşulları   yasal haklar
mail sipariş sss telefon
anasayfa hakkımızda çözümler tasarımlar destek iletişim